Juodasis penktadienis

Juodasis penktadienis

Jei kas nors mūsų paklaustų kas yra Black Friday“ arba  „Juodasis penktadienis“ – mes, ko gero, iškart atsakytume, kad tai yra didžiausių nuolaidų mažmeninėje prekyboje metas ir geriausia diena metuose apsiprkti. Tačiau ši asociacija apibūdinanti terminą „Juodasis penktadienis“ atsirado ko gero vėliausiai.

Manoma, kad pirmą kartą terminas „juodasis penktadienis“ buvo panaudotas 1869 metais New York‘e ir tai niekaip nebuvo susiję su išpardavimais ar nuolaidomis. Tuo metu Wallstreet‘o finansininkai Fisk‘as ir Gould‘as pabandė perpildyti Jungtinių Valstijų aukso rinką ir New York‘o aukso biržoje pradėjo masiškai supirkinėti tauriuosius metalus siekdami, kad kainos šoktų į viršų. 1869. 09. 24, penktadienį, tiesiogiai įsikišus tuometiniam JAV prezidentui  Grantui finansininkų sukurptas planas žlugo. Tiesa tai nepraėjo be neigiamų pasekmių, JAV akcijų rinka smuko žemyn ir tikrai nemažai amerikiečių atsidūrė ties bankroto riba.

Kitas kartas kada buvo panaudotas ir kurį laiką naudojamas terminas „Juodasis penktadienis“ buvo 1951 taip pat Jungtinėse Valstijose. Tuomet taip pavadinta sekanti diena po padėkos dienos todėl, kad „gerai atšventę“ padėkos dieną amerikiečiai masiškai skambindavo darbdaviams pranešti, kad šendien į darbą neateis nes netikėtai susirgo. Neilgai trukus darbdaviai šią dieną praminė juoduoju penktadieniu.

Tačiau atmetus visas gražias ir nelabai gražias istorijas, daugelis mūsų „Juodąjį penktadienį“ žinome kaip masinio apsipirkimo dieną kada prekybininkai organizuoja didžiulius išpardavimus, įvairias akcijas ir taiko įmanomai didžiausias nuolaidas. Ši tradicija išplito po pasaulį taip pat iš JAV. Su prieš tai aprašytomis istorijomis šis reiškinys turi bendro tik tiek, kad vyksta tą pačią dieną, tai yra pirmąją dieną po padėkos dienos, kas ir yra penktadienis. Dar ši diena yra laikoma kaip Kalėdinių dovanų pirkimo pradžia. Terminas „Juodasis penktadienis“ turint galvoje masinį apsipirkimą pradėtas plačiai naudoti tik 1981 metais. „Black Friday“ termino kilmė šiuo atveju yra siejama su šnekamojoje anglų kalboje vartojimu prekybiniu finansiniu terminu „in the black“, kas reiškia teigiamą balansą. Taip apibūdinama diena kada pardavėjai užsidirba reikšmingesnes pinigų sumas.

Sparčiai besikeičiančiame pasaulyje keičiasi ir apsipirkimo tradicijos, formos ir būdai. Moderniais laikais reikšminga apsipirkimų dalis persikelia iš fizinių parduotuvių į internetinę erdvę. Todėl „juodojo penktadienio“ tradicija taip pat keičiasi. Po „juodojo penktadienio“ atsiranda „Kibernetinis pirmadienis“ (Cyber Monday), tai iš esmės tokie patys patrauklūs pasiūlymai, nuolaidos ir akcijos tik skirtumas yra tas jog visa tai galioja išskirtinai e-parduotuvėse ar kitų formų internetinėje prekyboje.